शेयर बजार : विश्व बजारमा मार्च पछि सबैभन्दा ठूलो साप्ताहिक गिरावट

मार्चदेखि विश्वव्यापी बजारमा सबैभन्दा ठूलो साप्ताहिक गिरावट भएको छ । बजार विज्ञहरूका अनुसार कोरोनाभाइरसको महामारीको दोस्रो तरंग र अमेरिकामा चलिरहेको राष्ट्रपति चुनावसँग सम्बन्धित अनिश्चितताका कारण बजारमा गिरावट आएको हो । ग्लोबल स्टक बजारको एमएससीआई अल कन्ट्री वल्र्ड इंडेक्स शुक्रबार समाप्त भएको कारोबार हप्तामा ५.३ प्रतिशततले झर्यो यो मार्चपछिको सबैभन्दा ठूलो गिरावट हो ।
रिपोर्टका अनुसार अमेरिकी एसएन्डपी ५०० सूचकांक गत हप्ता ५.६ प्रतिशतले घटेको छ । यस अवधिमा फेसबुकको सेयरमा ६ प्रतिशत भन्दा बढी गिरावट भएको छ । जबकी अमेजन र एप्पलको सेयरमा ५ प्रतिशत रहेको छ ।

कोरोनाभाइरसका कारण युरोपमा अनिश्चितता
युरोजोनले शुक्रबार सार्वजनिक गरेको तथ्यांकका अनुसार पुरै महादेशमा कोरोनाभाइरस महामारीको तीव्र वृद्धिले अनिश्चितता बढेको छ । लगातार तिन महिनासम्म आर्थिक बजार गिरावटमा रह्यो । श्रम बजारमा ५ महिनाको रिकभरी सेप्टेम्बरमा हरायो र बेरोजगारहरूको संख्या ७५,००० ले बढ्यो ।

Vix इन्डेक्स लगभग ४० मा पुग्यो
यसैबीच, अर्को एक महिनामा, अमेरिकी बजारमा अनिश्चितता रिपोर्ट गर्ने भिक्स सूचकांक झन्डै ४० मा पुगेको छ । यो लामो अवधिको औसतमा १०० प्रतिशतको जम्प हो । विज्ञहरूका अनुसार यसले अमेरिकामा राष्ट्रपति निर्वाचनको नतीजाको बारेमा अनिश्चितता देखाउँदछ।


सोसिअल मेडिया