कोरोनाका कारण विश्वभरमा ६ करोड गरिबीमा झर्ने र तीन वर्षको नाफा गुमाउने विश्व बैंकको दावी

विश्व बैंकले कोरोनाले कारणले विश्वभरमा गरीबी निम्त्याउने बताएको छ । बैंकका अध्यक्ष डेभिड मालपोसले कोरोनाले विश्वभरिमा ६ करोड मानिसहरुलाई अत्यन्त गरिब बनाउने साथै पछिल्लो तीन बर्षमा गरेका सबै नाफा पनि गुमाउने बताएका छन् ।
विश्व बैंकले यस संकटलाई पार गर्न अभियान चलाइरहेको छ । यस अन्तर्गत १५ महिनामा १०० विकासोन्मुख देशहरुलाई १६० बिलियन डलरको सहायता दिइनेछ ।
उनको अनुसार यस वर्ष विश्व अर्थतन्त्रमा ५ प्रतिशतले गिरावट आउने विश्व बैंकको अनुमान छ । यसले विश्वको सबैभन्दा गरीब देशहरूमा गम्भीर प्रभाव पार्छ र विश्व बैंकले गरीबी निर्मूल गर्न गरेका सबै कुराको अन्त्य हुनेछ ।

विकसित राष्ट्रहरू सहयोग गर्न अगाडि आउनुपर्छ : विश्व बैंक
विश्व बैंकले गरीब देशहरुको स्वास्थ्य प्रणाली, अर्थव्यवस्था र उनीहरुको सामाजिक सेवाहरुलाई सहयोग गर्न ५.५ बिलियन डलर खर्च गरेको जनाएको छ । यद्यपि यसमा विश्व बैंकका प्रयासहरू मात्र अपर्याप्त छन् । विश्व बैंकको अनुसार विकसित देशहरूले विकासोन्मुख देशहरूलाई मद्दत गर्न अगाडि आउनुपर्दछ, ताकि उनीहरू फेरि पुरानो स्थितिमा फर्कन सकुन् ।

कर्जा चुक्ता अवधि एक बर्ष बढाउने कुरामा सहमति
विश्व बैंकका प्रमुखले कर्जा चुक्ता अवधि एक बर्ष बढाउने कुरामा सहमति जनाए । उनले भने कर र पर्यटन विकासोन्मुख देशहरूको आम्दानीको महत्वपूर्ण स्रोत हो । वर्तमान स्थितिमा उनीहरूलाई पर्यटन खोल्न गाह्रो छ । अप्रिलको मध्यमा जी-२० देशको बैठकमा विकासोन्मुख देशहरुलाई कर्जा भुक्तानीमा एक बर्षे छुट दिने प्रस्ताव गरिएको थियो । यस बारेमा बढ्दो सहमति छ । विश्व बैंक प्रमुखका अनुसार १४ वटा देशहरुले कर्जा चुकाउने समय एक बर्ष बढाउने कुरामा सहमति जनाएका छन् । २३ वटा देशहरुलाई यसको लागि अनुरोध गरिने अपेक्षा गरिएको छ । यस्तै, १७ वटा देशहरूले यसलाई गम्भीरतापूर्वक विचार गरिरहेका छन् ।


सोसिअल मेडिया