इन्टरनेट र स्मार्टफोन विना – बारफोनबाटै डिजिटल कारोबार ! सुविधाले प्रयोगकर्ता उत्साहित

बैंकिङ खबर/ डिजिटलाईजेशनमा अध्ययन र अनुसन्धानले नयाँ नयाँ विधिहरु पहिल्याउँदै आएको छ । यही नयाँ विधि अन्तरगत अहिले सबैभन्दा बढी चलनचल्तीमा रहेको डिजिटलाइजेशन भनेको भुक्तानी सेवा र कारोबार हो । यी सबै कारोबार बारफोनबाटै गर्न मिल्छ भन्दा केहीबेर अपत्यारीलो लाग्न सक्छ । हामीलाई लाग्छ स्मार्ट फोन विना डिजिटल सेवा अबरुद्ध छ । तर यस प्रकृयाबाट पुरै डिजिटल कारोबार सामान्य बारफोनबाटै भइरहेको छ । यो टेक्नोलोजी भित्राउने काम गरेको छ प्रभु पेले । यही प्रकृयाबाट बारफोनबाटै डिजिटल कारोबार गर्नेहरु प्रसस्तै भइसकेका छन् । मोवाइल रिचार्ज गर्न, अरुलाई पैसा पठाउन, विजुलीको विल तिर्न, डीसहोम तथा अन्य रकम भुक्तानी गर्नका लागि यसबाट सजिलो भएको प्रयोगकर्ताहरु बताउँछन् । उनीहरु भन्छन् ‘यसको प्रयोग गर्न निकै सजिलो पनि छ ।’

यसअन्तर्गत स्मार्ट फोन नभई सामान्य मोबाइल फोन भएका ग्राहकले मोबाइल वालेट प्रयोग गर्न सकिनेछ । उक्त सेवा युएसएसडीमार्फत मोबाइल रिचार्ज, टेलिफोन बिल भुक्तानी, टेलिभिजन बिल भुक्तानी तथा इन्टरनेटलगायतका बिल भुक्तानी घरमा बसीबसी गर्न सकिनेछ ।

यसबाट रेमिट्यान्स भुक्तानीको सुविधासमेत प्रयोग गर्न सकिनेछ । विशेष गरी स्मार्ट फोन नहुने विपन्न वर्गले आफ्नो सामान्य मोबाइल ‘बारफोन’बाट यो सेवा सञ्चालन गरेका छन् । कोरोना महामारीका बीचमा पनि मोबाइल वालेटबाटै सम्पूर्ण बैंकिङ कार्यहरू भइरहेको अवस्थामा बारफोन प्रयोगकर्तालाई पनि सुविधा दिने उद्देश्यले यो सुविधा ल्याइएको हो ।

के भन्छन् प्रयोगकर्ता ?

विजय कुमार चौधरी

‘निषेधाज्ञामा धेरै सहज भएको छ’
सुनसरी घर भएका विजय कुमार चौधरी यतिबेला आफ्नो साधारण मोबाइल फोनको सहायताले प्रभु पे बाटै मोबाइलको रिचार्ज, विजुलीको विल भुक्तानी गर्दै आउनुभएको छ । उहाँ भन्नुहुन्छ, ‘अहिले मैले साधारण मोबाइलबाटै प्रभु पे मार्फत रिचार्ज, विजुलीको विल भुक्तानी गर्दै आएको छु । आफुसँग स्मार्ट फोन नभएपनि सहज भएको छ । घरमा बसिबसी रिचार्ज गर्न पाएको छु । घरमा व्यस्त भएको बेलामा बाहिर जानुपर्दैन । अझ अहिले कोरोना भाइरसको कारण निषेधाज्ञा छ । यस्तो बेलामा बाहिर पसलमा रिचार्ज पाउँदैन् । घरबाट रिचार्ज गर्न पाएको छु ।’
चौधरी मोबाइलमा आफ्नो रिचार्ज मात्र होइन आफ्ना साथीहरुलाई व्यालेन्स ट्रान्सफर पनि यहि पे बाट गर्दै आएको बताउनुहुन्छ । डिसहोमको रिचार्ज पनि उहाँले यसैबाट गर्दै आउनुभएको छ ।
चौधरी थप्नुहुन्छ, ‘प्रभु पे एप डाउन लोड गरे । आफुले यसैबाट पे गरेको हुन्छु । धेरै नै भयो । यसबाट रिचार्जका साथै डिस होमको रिचार्ज, नेटहरु पनि चलाएको छु । सबै प्रभु पेबाट नै गर्छु । शुरुमा अर्कैबाट गर्थे । त्यसपछि अहिले प्रभुबाट गरेको छु । सहज भएको छ । राम्रो छ ।’ उहाँ मात्र होइन् उहाँका धेरै साथीहरुले पनि यहि प्रभु पे कै प्रयोग गर्दै आउनुभएको छ ।

‘मैले खोजेको जस्तै पाएको छु’

हरिशंकर चौधरी

पर्साका हरिशंकर चौधरीले आफ्नो साधारण मोबाइलबाटै प्रभु पे डाउनलोड गरी रिचार्जदेखि सम्पूर्ण काम गर्दै आउनुभएको छ । चौधरी भन्नुहन्छ, ‘प्रभु पे ले धरै सहज भएको छ । नेट नभएको बेलामा पनि पैसा ट्रान्सफर गर्न मिलेको छ । राम्रो छ । आफ्नो घरको विजुलीको विल यसैबाट तिरिरहेको छु । कहिलेकाहि छिमेकीको घरको विजुलीको विल समेत यसैबाट तिरिरहेको छु । डिसहोमको रिचार्ज, प्रभु टिभिको रिचार्ज तिर्न यसबाट सहज भएको छ ।’

विशेष गरी नेटको लागि र मोबाइलको रिचार्जका लागि प्रयोग गर्दै आएको चौधरी बताउनुहुन्छ । उहाँ भन्नुहुन्छ, ‘मैले जस्तो सुविधा खोजेको थिए, प्रभु प्रे बाट त्यस्तै सुविधा पाएको छु ।’

‘रिचार्जको लागि सहज भएको छ’

विजयकुमार यादव

सप्तरीका विजयकुमार यादवले प्रभु पे लामो समयदेखि प्रयोग गर्दै आउनुभएको छ । प्रभु पे भएसँगै रिचार्जदेखि विजुलीको विल भुक्तानी गर्नसम्म सहज भएको उहाँ बताउनुहुन्छ । उहाँ भन्नुहुन्छ, ‘प्रयोग गर्छु । दुई हजार जतिको ट्रान्जेसक्सनको प्रयोग गरेको छु । एप पनि रामै हो । प्रभु टिभिमा पाँच प्रतिशत आउँछ । छिमेकीमा टिभिको रिचार्ज पनि मैले नै गरिदिएको छु ।’ उहाँ प्रभु पे कम्पनीलाई केहि सुझाव पनि दिँदै भन्नुहुन्छ, ‘मोबाइल रिचार्जको प्रतिशत बढे राम्रो हुन्थ्यो । नेटमा पनि प्रतिशत बढे राम्रो हुन्थ्यो । 

राम्रो फिटब्याक आएको छः विक्की शाही
कम्पनीका याक्टिङ सीईओ विक्की शाही स्मार्टफोन नबोक्ने प्रयोगकर्तालाई लक्षित गर्दै यो सेवाको सुरुवात गरिएको बताउनुहुन्छ । प्रभु पेको यो योजना सान्दर्भिक रहेको उहाँको भनाइ  छ। नेपालका ग्रामीण भेगमा बारफोन बोक्नेको संख्या ठूलो छ । सबै ठाउँमा इन्टरनेट पुगेको छैन । त्यस्तो ठाउँमा प्रभु पे सहज छ । वालेट भन्ने वित्तिकै स्मार्ट फोन चाहिन्छ भन्ने सोच छ । तर प्रभु पे को माध्यमबाट नर्मल बार फोनबाट पनि काम गर्न सकियो । गाउँघरतिर ल्याण्डलाइनको फोन हुन्छ । विजुलीको पैसा यसबाट सजिलै तिर्न सकिन्छ । यसमा ल्याण्ड लाइन भयो, प्रभु टिभि भयो, डिसहोम, स्काइकेवल भयो, एडिएसएल र सुविसु सबैको रिचार्ज यसैबाट गर्न सकिन्छ ।  रेमिट्यान्स रिसिभ पनि अहिले बार फोनको माध्यमबाट प्रभु पे बाट गर्न सकिन्छ । अहिले करिव एक हजार जनाले डाउनलोड गर्नुभएको छ । यसबाट दश रुपैयाँ पनि ट्रान्सफर गर्न सक्छन्, नतिजा राम्रो भएकोले अरु पनि प्रयोगकर्ताहरु बढीरहेका छन् । अहिले पनि नेपालमा लगभव ६० प्रतिशतले बारफोन अर्थात् टिकटिके फोन प्रयोग गरिरहेका छन् । उनीहरुका लागि यो सेवा सहज छ । यस्तो अवस्थामा बारफोन प्रयोगकर्तालाई पछिल्लो समय विकास भइरहेको डिजिटल कारोबारमा जोड्ने उद्देश्यका साथ प्रभु पेले ‘बारफोन प्रयोगकर्तालाई डिजिटल भुक्तानी सेवाको सुरुवात गरेको हो ।

प्रयोग गर्ने तरीका

NCELL सिम भएका साधारण फोन प्रयोगकर्ताले RG सहित कम्तिमा ४ डिजिटको आफुले रोजेको नम्बर (जसलाइ mpin भनिन्छ) लेखि 31041 मा sms गर्नुपर्ने हुन्छ । त्यसपछि प्रयोगकर्ताको ncell नम्बर प्रभु–पेमा रजिष्र्टण्ड हुन्छ । अब प्रयोगकर्ताले *31041*mpin# थिचेपछि बिभिन्न सुबिधाहरु मोबाइलमा देखिन्छ र हातैबाट सम्पुर्ण सुबिधा प्रयोग गर्न सक्नुहुनेछ । प्रयोगकर्ताहरुले मोबाइलको स्क्रिनमा देखिएको नम्बर थिच्दै आफुलाई चाहिएको सुबिधा खोजेर कारोबार गर्न सक्नुहुनेछ ।

 

 


सोसिअल मेडिया